پیوندها
» مركز آموزش و پژوهش هاي توسعه و آينده نگري قم
» متون سياسي
» همايش و جشنواره استاني نظام پيشنهادها
» انجمن علوم سياسي ايران
» موسسه مطالعات و پژوهش هاي سياسي
» سياست و پژوهش
» دكتر مهدي مطهر نيا
» دكتر مقصود رنجبر
» دكتر مجتبي مقصودي
» بانک اطلاعات نشریات کشور
» پژوهشکده اطلاعات و مدارک علمی ایران
» پایگاه SID - جهاد دانشگاهی
» ایران پژوهش
» زبان انگلیسی سرایان
» جامعه مترجمان رسمی ایران
» دکتر داود فیرحی
» دکتر نجف لک زایی
» علمی کاربردی استانداری قم
» گردونه(دانشجویان ارشد مجازی دانشگاه تهران)
» فدراسيون گلف
جستجو
 فارسی :: انگلیسی
زندگي سراسر حل مسئله است
صفحه اول  >> مقالات >>
سیاست روز :: سایت شخصی دکتر رضا دلاوری | شناخت روشهای سرقت می تواند در شناسایی سارقین و پیشگیری از جرم سرقت موثر باشد
شناخت روشهای سرقت می تواند در شناسایی سارقین و پیشگیری از جرم سرقت موثر باشد
موضوع: حقوقی
نویسنده: محمد حسین دلاوری دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق

 

 

                                               بسه تعالی

                   شناخت روشهای  سرقت می تواند در شناسایی سارقین

                         و پیشگیری از جرم سرقت موثر باشد .

چکیده:سرقت یکی از جرائم متداول می باشد واز آنجایی که  شناخت واگاهی مردم ازاین جرم می تواند در پیشگیری از وقوع آن موثر باشد و برای این منظور بایستی تلاش شودتا با شناخت مادی ومعنوی از آن و روش های جلوگیری  از آن و اطلاع رسانی به عموم مردم از روش های این جرم و سیستم های حفاظتی جدید وشناخت افرادو جهات شخصیتی آن ها که معممولا به این جرم مبادرت می نماید می تواند از اسباب پیشگیرانه با شد .

                                       مقدمه 

سرقت يكي از جرائم مهم و پرتعدد اكثر جوامع است و عملي است كه تقريباً در كليه جوامع ديده مي‌شود. اين جرم در گذشته‌هاي دور نيز وجود داشته و به اشكال مختلف انجام ميگرديده است. اين جرم كه بعد از قتل با سابقه‌ترين جرائم است، دستخوش تحولات و تغييرات زيادي بوده و شكل انجام آن در زمانهاي متفاوت و در جوامع مختلف تغيير نموده است. ولي چيزي كه از بدو پيدايش آن تاكنون ثابت بوده، زشتي و مذموم بودن ماهيت آن است كه همواره وجود داشته و با مرتكب آن برخورد و مقابله گرديده است.

گذشت زمان بر اين پديده، نظير تمام امور اثر گذاشته و تحولاتي در آن بوجود آورده شكل انجام شيوه‌ها، وسائل و ابزار مورد استفاده، نوع مال و اشياء مسروقه و ... همچنين وضعيت سارقين از جهات گوناگون تغيير نموده است. امروز اغلب سرقتها با برنامه‌ريزي دقيق و با بهره‌وري از امكانات فني پيشرفته انجام مي‌شود و سارقين از آخرين تكنولوژي موجود در جهت كار خود سود مي‌برند. بهمين لحاط مقابله و برخورد با سرقت و سارقين نيز متناسب با  اقدامات سارقين متحول گرديده و بصورتي علمي و حساب شده درآمده است و بعلاوه اينكه موارد و مسائل مختلفي كه موجب گرايش به سرقت مي‌گردد در عصر كنوني بسيار پيچيده‌تر از گذشته است و به همين علت مقابله با آن بسيار دشوارتر از قبل مي‌نماياند و در اين راه مشكلات فراواني وجود دارد. امروزه در اكثر كشورهاي جهان به دليل تنوع و گستردگي آن به انواع مختلفي كه هر يك مجازات خاص خود را دارد تقسيم بندي شده‌اند كه از اين ميان مي توان از سرقت ساده، سرقت توام با آزار و تهديد، سرقت از منازل مسكوني، سرقت در شب، سرقت از بانكها و صرافيها، سرقت از دكاكين، مغازه‌ها، سوپر ماركتها، سرقت توام با هتك حرمت و نظائر آنها را نام برد علاوه بر اين در سيستم‌هاي حقوقي مختلف براي مبارزه با جرم سرقت برخي از اعمال مرتبط با آن نيز دوم شناخته شده‌اند كه مهم‌تر از همه جرم مداخله در اموال مسروقه يا اخفاء اموال مسروقه مي‌باشد.

بخش اول : عنصر مادی سرقت

در این بخش به بررسی تعریف سرقت و انواع عنصر مادی سرقت (منزل ،مراکز تجاری ،جیب برها ،کیف قاپ ها و...) می پردازیم وسپس بر دسته بندی سارقین مروری می کنیم.

گفتار اول :تعريف سرقت

سرقت تعريفي ساده دارد، اگر از افراد جامعه سوال شود سرقت چيست ؟ پاسخهاي نزديك به هم با مفهومي مشابه خواهند داد حال آنكه به سوالاتي در مورد ديگر مسائل اجتماعي يا جرائم ديگر با اين دقت پاسخ دريافت نمي شود از نظر افراد جامعه معمولا سرقت اينطور تعريف مي شود.

-( سرقت عبارتست از اينكه كسي چيزي را بدون اجازه صاحبش بردارد)-

-( برداشتن چيزي از ديگران بدون اطلاع و رضايت صاحبان آنها)-

-( سرقت اين است كه انسان مال حرامي را براي خودش بردارد،)

-( برداشتن مال ديگري به صورت پنهاني و دور از چشم صاحب ان)

 

 (( سرقت عبارتست از اينكه انسان مال ديگري را بطور پنهاني بربايد )) در اين تعريف پنج عنصر مشاهده مي شود : انسان- مال ديگري بطور پنهاني و ربايش{1}

در قانون مجازات اسلامي سرقت به چند نوع تقسيم شده است سرقت ساده و سرقت هاي مشدد، سارقين، محارب ،سرقت مستوجب حد ، سرقت مستوجب تعزير

در حال حاضر سرقت براي اينكه مستوجب حد گردد بايستي تحت شرايطي انجام پذيرفته باشد و مضافا اينكه مال دزديده شده نيز واجد شرايطي باشد و راه اثبات آن نيز مطابق موازين مربوطه صورت گيرد.

در شرايع محقق حلي براي سارق هشت شرط معين گرديده و شروطي نيز براي مالي كه ربوده مي شود.

در نظر گرفته شده ، در تحرير الوسيله امام خميني (ره )نيز 8 شرط براي سارق مستوجب مجازات در مورد اشاره قرارگرفته است{2} .ملاحظه مي گردد اجراي حد در مورد مرتكب سرقت امري بسيار ظريف و حساس است و بنظر مي رسد در فلسفه كلي آن ،مقدمات و شرايط اجتماعي خاص نيز وجود داشته باشد.سرقت نظير هر جرم ديگر علاوه بر اركان عمومي ( قانوني مادي معنوي ) داراي اركان اختصاصي ربودن، وجود مال منقول ،متعلق به غير و قصد متقلبانه يا قصد مجرمانه در سرقت است.

گفتار دوم:انواع سرقت {3}

مهمترين انواع سرقتها عبارتند از :

سرقت از منزل

ربودن هر نوع كالا يا شيئ از منزل و محل سكونت به هر شكل و با استفاده از هر شيوه سرقت منزل است كه متداولترين هر نوع سرقت در جامعه ماست محل سكونت انساني بخاطر وسايل و مايملكي كه در آن

 

1-دکتر حسین میرمحمد صادقی ،جرائم علیه اموال ومالکیت ،نشر میزان ،چاپ 24،ص205

2-حضرت ایت ا.. العظمی امام خمینی (ره)،ترجمه موسوی همدانی،تحریرالوسیله ،انتشارات دالعلم قم 1370،جلد 4ص372-375

3- حسین میرمحمد صادقی ،جرائم علیه اموال ومالکیت ،نشر میزان ،چاپ 24،ص302-315

 

قراردارد همواره هدف تاراج سارقين قرار داشته و وقوع اين سرقت در تمام ساعات شب و روز و تمام فصول وجود دارد ويك منزل هر لحظه ممكن است مورد دستبرد سارقين قرار گيرد.

2-سرقت مراكز تجاري و مغازه ها

ربودن كالا را از مغازه ها بصورت عادي ، دخل زني ، كشو زني ، در اصطلاح پليسي سرقت مغازه ناميده مي‌شود.

3-جيب بري

عبارتست از برداشتن پول يا كيف از داخل جيپ لباس ديگري بصورتي كه وي متوجه نباشد.

4-كيف قاپي يا ربودن كيف

برداشتن ناگهاني كيف بوسيله افرادي كه معمولا با موتور سيكلت هاي چند سيلندر و قوي عمل مي كنند كيف قاپي گفته مي شود.

5- گردن بند قاپي

عبارتست از پاره كردن گردبند و زيور آلات زنان به صورتي ناگهاني و توام با تهاجم كه معمولا اين نوع سرقت در محلهاي خلوت و هنگام تاريك شدن هوا توسط سارقين فرز و چالاك صورت مي گيرد.

6- سرقت وسائل نقليه

سرقت وسائل نقليه شامل سرقت انواع اتومبيل ، سرقت موتورسيكلت و دوچرخه است ،

7-سرقت هاي مسلحانه و راهزني

سرقت مسلحانه سرقتي است كه با تهديد سلاح گرم و يا سرد توام باشد كه معمولا سرقت مسلحانه بصورت راهزني، بانك زني ، يقه گيري ، سرقت مسلحانه از منازل و مغازه ها ، سرقت مسلحانه اتومبيل با سر نشين آن  آدم ربائي و ربودن محموله اتومبيلهاي حمل پول انجام مي شود.

8- سرقت از موزه ها يا اماكن تاريخي و مذهبي

اين نوع سرقت در قانون مجازات اسلامي پيش بيني شده به موجب ماده 559 قانون مجازات اسلامي در ارتباط با اين نوع سرقت مقرر داشته ، هر كس اشيا و لوازم و همچنين مصالح و قطعات آثار فرهنگي تاريخي موزه ها ونمايشگاه ها ، اماكن تاريخي و مذهبي و ساير اماكن كه تحت حفاظت و نظارت دولت است سرقت كند يا به علم مسروقه بودن اشياي مذكور بخود  يا پنهان دارد در صورتي كه مشمول مجازات حد سرقت نگردد علاوه بر استرداد آن به حبس از يك تا ده سال محكوم مي شود .

9- سرقتهاي كامپيوتري

اين نوع سرقت معمولا در كشورهاي پيشرفته بيشتر ديده مي شود بانكها و مراكز تجاري از بخشهايي هستند كه تقريبا همه امور خود را با استفاده ازسيستم هاي پيشرفته كامپيوتري به انجام مي رسانند. موجودي و سپرده هاي مردم و بخصوص محاسبه دريافتها و پرداختها در حافظه كامپيوتر ها ثبت و ضبط مي‌شود و اين موضوع مورد توجه سارقين قرارداشته و با برنامه ريزي هاي دقيق به سو استفاده از سيستم هاي كامپيوتري پرداخته و مبالغ كلاني سرقت مي كنند.

10- سرقت از طريق هيبنوتيزم

در اين نوع سرقت مالباخته پس از سلب اراده از سوي سارق بدون كوچكترين مقاومتي تسليم سارق شده و بدون درك و تشخيص مال خودرا تحويل سارق مي دهد.

گفتارسوم :دسته بندی سارقین {1}

1- سارقين منزل

سارقين منزل در ارتكاب سرقت به انتخاب محل و موقعيت آن و سهولت در حمل اموال مسروقه و زمان

 

1-دکتر ایرج گلدوزیان ،حقوق جزا ی اختصاصی موسسه انتشارات وچاپ دانشگاه تهران چاپ چهاردهم،ص454-510- حسین میرمحمد صادقی ،جرائم علیه اموال ومالکیت ،نشر میزان ،چاپ 24

 

سرقت و نحوه ورود به منزل و بطور كلي به وجود امكانات گريز توجه دارند.

2- سارقين مغازه ها و مراكز تجاري

سارقين مغازه ها هم نظير سارقين منزل با انتخاب محل و طرح نقشه و ... عمل مي نمايند اين دسته از سارقين بيشتر دو يا سه نفري عمل مي كنند چون در سرقت مغازه  به همكاري بيشتر نياز است و سرقت معمولا در زمان بسته بودن مغازه و در تاريكي شب صورت مي گيرد.

3- سارقين اتومبيل

سارقين اتومبيل در كار خود تخصص و مهارتي كه سارقين منزل و مغازه وجود دارند نياز ندارند و لكن اين سارقين در يك موضوع داراي مهارت هستند و آن سرعت عمل در باز كردن هر نوع اتومبيل با هر نوع قفلي است مهمترين محل براي سرقت.

توسط سارقين در روز محل هاي شلوغ مانند مقابل مراكز تجاري يا سينما و در شب نقاط خلوت و دور افتاده است .

4- سارقين موتورسيكلت

موتور هم مورد علاقه بعضي از سارقين است و با انگيزه هاي مختلف وبراي استفاده هاي متنوع انجام ميشود.

سرقت موتورسيكلت با استفاده از غفلت صاحبان موتور يك لحظه انجام مي شود سرقت موتور در خيابانهاي شلوغ و در اماكني كه صاحب آن تصور مي كند كسي به موتور او كاري ندارد انجام مي گردد.

5-جيب بر ها

جيب برها با تكيه بر فنون و رموزي كه بدان آگاهي دارند با مهارت خارق العاده اي مبادرت به جيب بري مي كنند آنها قبلا با ممارست و تمرين شيوه هاي مختلف كار را فرا مي گيرند بعد از مدتي تمرين كه تحت نظر و همراهي استاد انجام مي شود خود مستقلا عمل مي نمايند محل هاي خاص نظير اماكن ، پاركها ، بازار ، صف سينما، اتوبوس و نظاير آن مغازه هاي شلوغ ، داخل اتوبوس در ساعات پر ازدحام و هر جا و محلي كه شلوغ باشد مورد توجه وحيطه عمل جيب‌برها ست.

6- كيف قاپان و گردنبد قاپان 

كيف قاپان با استفاده از غفلت و عدم توجه صاحب كيف در فرصت مناسب كيف او را به سرعت بوسيله ترك نشين موتور ربوده وگردنبند قاپان بجاي كيف گردبند يا ساير وسايل زينتي زنانرا مي ربايند و روش كار آنها به اين شكل است ، خانمي كه داراي گردنبند است تعقيب مي كنند و در محلي خلوت كه داراي راههاي گريز است ويرا غافلگير كرده و به سرعت گردنبند او را پاره كرده فرار مي كنند و اين افراد هم معمولا مانند كيف قاپان دونفري كار مي كنند و لي به صورت تنها و پياده هم ديده مي شوند .

7- سارقين مسلح و راهزن‌ها 

خطرناكترين گروه سارقين كساني هستند كه مسلحانه به سرقت مي روند اين افراد كمتر بصورت انفرادي عمل مي كنند بلكه دسته يا گروه و باندي  را براي كار تشكيل مي دهند و با سبق تصميم و تجهيز و تسليح خود و با طرح و نقشه  قبلي براي سرقت آماده مي شوند و در حين سرقت چنانچه استفاده از سلاح ضرورت پيدا نمايد ابائي از استفاده ندارند.

8- سارقين گاو صندوق ها

سارقين گاو صندوق در گشودن گاو صندوق هاي مدرن و سنگبن با سيستم هاي حفاظتي پيشرفته درحدي متخصص هستند كه از توليد كنندگان آن هم سبقت مي گيرند و بعيد نيست خود طراح اوليه گاو صندوق بوده باشند.

9- سارقين انبارها و كالا ها

سارقين انبارها در بيشتر موارد با سريدار انبار ارتباط برقرار مي كنند و با همكاري يا نگهبان كارخانه يا موسسه مبادرت به سرقت كالا مي نمايند و در موردي هم سرقت بوسيله خود آنها بصورت نامحسوس و در طول زمان انجام مي شود.

10- سارقين صندوق و فروشگاهها

اين نوع سرقت بيشتر داخلي است و حتما صندوق دار فروشگاه با همكاري افراد ديگر بن هاي خريد جعلي را وارد صندوق فروشگاه نموده و با اندازه آن پول نقد برداشت مي نمايند.

11- كف زن ها

اين دسته از سارقين با مهارتي خاص از بسته هاي اسكناس در مقابل ديد صاحب آن چند قطعه بر مي دارند بدون اينكه طرف متوجه شود كف زن ها براي كف رفتن پول از بهانه هائي نظير خرد كردن يا تحويل دادن پول با صندوق استفاده مي نمايند.

12- كيف اندازها

بعضي سارقين در نقاط خلوت كيفي را كه ظاهري متورم دارد پرتاب مي كنند و بعد در مقابل ديد شخص مناسبي آنرا بر مي دارد اين عمل را طوري انجام مي دهد كه جلب نظر وي را بنمايد. سپس محتويات كيف را مخفيانه نگاه مي كند و به سرعت آنرا ميبندد طرف دخالت مي كند و شخص شياد به او پيشنهاد مي كند مبلغي به وي بدهد و كيف را او ببرد و طمع موجب مي شود آن شخص پيشنهاد سارق را بپذيرد و مبلغي بدهد و در لحظه بعد سارق ناپديد شده و طرف با كيفي از روزنامه پر شده مواجه مي شود.

13- يقه گيرها

يقه گيري به مفهوم گلاويز شدن است معمولاً سارق با تنه زدن يا بهانه هاي ديگر با سوژه گلاويز مي شود و جيب او را مي زند با همكاري براي جدا كردن جلو مي آيد و او اين كار را انجام مي دهد.

14-زورگيرها

زورگيرها در نقاط خلوتي قرباني خود را انتخاب و با تهديد محويات جيب او را خالي مي كنند.

15-سارقين در لباس ماموران دولتي

 

برخي سارقين به عنوان مامور سازمان آب ،اداره برق ، نيروي انساني ... با شگردهاي مختلف و ارائه اوراق جعلي وارد منازل شده و مبادرت به سرقت مي نمايد.

16-سارقين داخلي

سارقين داخلي كساني هستند كه با استفاده از موقعيت خود در محلي كه در آن زندگي كار يا رفت و آمد مي كنند مرتكب سرقت مي شوند. سارقين داخلي ممكن است كارگر منزل يا محل سرقت باشد.

17-رانندگان سارق

معمولاً اين رانندگان در پوشش مسافركش با همكاري فرد ديگري جيب مسافري را كه سوار اتومبيل شده مي زند با وسايل همراه او را مي ربايند.

18-مسافرين سارق

افرادي كه با همكاري يكديگر و تباني قبلي به عنوان مسافر سوار اتومبيل ها يا كاميون ها مي شوند و در فرصت مناسب وسايل يا خودروي وي را مي ربايند اين امر ممكن است توام با جبر و عنف نيز باشد.

 

19-سارقين محموله ها

عده اي از سارقين با طرح و نقشه قبلي محموله كاميونها يا محموله هاي موجود در انبار و ايستگاه هاي حمل و نقل را مي ربايند.

 

20-سارقين آثار هنري و بين المللي

اين سارقين معمولاً در عرصه بين المللي عمل نموده و كار آنها سرقت آثار هنري است. آنها با دلالان ويژه اي ارتباط دارند و اين دلالان اشياء مسروقه آنها را به ثروتمندان مي فروشند و اغلب سارقين آثار هنري علاقمند به ربودن آثار بسيار معروف هستند.

سارقين حرفه‌اي

در تمام قوانين جزائي گيتي مجرمين حرفه اي در زمره سهمناكترين تبه كاران محسوب مي شوند زيرا نسبت به مجرمين غير حرفه اي به استثناي آنهائي كه محكوم به اعدام مي شوند اين اميد هست كه با اعمال مجازات بتوان آنان را از سيرت نكوهيده كه در اثر ارتكاب جرم كسب كرده اند به شاهراه مستقيم هدايت نمود ولي نسبت به مجرمين حرفه اي اين اميد وجود ندارد . براي تعيين شخيت مجرمين حرفه اي بايد خصائص رواني آنان را در نظر گرفت . اين قبيل مجرمين با هوش ، تيز بين و فوق العاده مصمم و سرشار از ابتكارات هستند و مسئوليت اعمال خود را به دوش مي گيرند و عشق به نزاع و اتكاء به نفس در آنها از صفات بارز به شمار مي آيد. منش قدرت طلبي آنها زياد و به تقبيحات اجتماعي بي اعتناء هستند صفات استقامت و لجاجت در آنها به حد كمال وجود دارد. خصائص فطري آنان عدم حساسيت به قواعد اخلاقي به ارتكاب اعمال ناگهاني و نابخردانه گرايش دارند و نمي توانند لذات آني صرف نظر كنند. سارقين حرفه اي داراي نوعي بيماري رواني هستند و از سرقت لذت مي برند براي آنها عادت شده اين سارقين به مثابه جاني هاي بالفطره خطرناك هستند با حالت خطرناكي كه سارقين حرفه اي دارند قوانين جزائي دنيا آنها را معادل جاني هاي بالفطره مي داند و براي ايمني جامعه از شر آنان پيوسته آنها را از جامعه طرد مي كنند و در جوامع مترقي مراجع قضائي رحم و شفقت ناروا نسبت به اين مجرمين اعمال نمي نمايند و رحم و شفقت در حق آنان را ظلم به مظلومين مي دانند و اجازه نمي دهند امنيت كشورشان بوسيله اغماضات ناهنجار و بالنتيجه فزوني جرائم مختل شود. چرا كه مي دانند اگر سارقين حرفه‌اي متوجه شوند. دستگاه قضائي با اغماض و ارفاق به اعمال آنان نگريسته ديگر هول و هراسي به خود راه نداده و به اعمال تبه كارانه خود با شدت هرچه تمامتر ادامه ميدهند و در اين وقت است كه چرخهاي اقتصادي كشور كه به منزله شريان حياتي است فلج مي شود و سارقين حرفه اي به جاي توليد ثروت تمام اوقات خود را صرف ارتكاب سرقت و جنايات مهمتر ديگر مي نمايند و با بيچاره كردن اشخاص متوسل الحال و ربودن سرمايه آنها مانع فعاليت آنان نيز مي‌شوند.

 

 

 

 

 

 

 

 

بخش دوم :نقش عوامل اجتماعی در سرقت و راههای مقابله با آن

 

گفتار اول :عوامل موثر در سرقت{1}

علل و عواملي كه در سارقين موثر بوده و به نظر مي رسد وقوع سرقت در جامعه ها ، بستگي بيشتري به آنها دارد و ناشي از آنهاست به شرح ذيل مي باشد:

1-        عدم رعايت اصول اخلاقي ، موازين سالم و ارزشهاي پذيرفته شده در مسير زندگي

2-        تنزل در اركان خانواده به هر شكل و به هر علت و عدم كنترل و فقدان مراقبت لازم از سوي والدين به ويژه در خانواده هاي پر اولاد ، فقدان والدين ، طلاق، بي كفايتي والدين ، همسر نامناسب

3-        نياز و فقر مادي با احساس تفاوت و تبعيض و وجود احساس طلبكاري از جامعه در سارقين

4-        تورم ، نابساماني اقتصادي ا زطريق ايجاد فقر اجتماعي، وا داشتن افراد به كارهاي كاذب و عدم تامين حداقل معيشت.

5-        عدم ترتيب صحيح و كامل ، عدم آگاهي و شعور اجتماعي پائين بودن سطح فرهنگ در برخي خانواده‌ها.

6-        ضعف مباني اعتقادي و عدم پايبندي و تبعيت از اصول مذهبي

7-        بيماريها و كمبودهاي رواني

8-        وجود نزديكان و اطرافيان منحرف و مسائل منحرف كننده در محيط زندگي از جمله دوستان و معاشرين ناباب

9-        بيكاري در مورد كساني كه كار ندارند و بيكاري كساني كه خلاء زيادي در اوقات روزانه آنها وجو.د دارد مثل جوانان

 

 

1-دکتر محمد حسین فرجاد ،آسیب شناسی اجتماعی وجامعه شناسی انحرافات،نشر کوکب ،1375

 

 

10-    اعتياد

11-    عدم برخورد متناسب با درجه و گزندي كه سارقين به اجتماع وارد مي نمايند از سوي دستگاه هاي امنيتي

12-    وجود خارجيان مانند افغاني ها كه در كنترل نيستند و جرائم مختلفي را مرتكب مي شوند كه سرقت و جرائم مواد مخدر در راس آنهاست.

13-    وجود طمع و طمعكاري در همه سارقين.

14-    عوامل فردي نظير وضعيت ظاهري از نظر ساختار جسمي و توراث و مجموعه صفات اخلاقي موروثي

15-    عوامل محيطي نظير محيط جغرافيائي و محيط آموزشي و محيط مسكن و محيط خانواده

16-    مهاجرت به واسطه مشكلاتي كه براي مهاجر به وجود مي آيد و مهاجر را به سمت انحراف سوق مي دهد.

17-    مشروبات الكلي باعث مي شود انسان در حال مستي و در يك لحظه بي خبري به خطر ناكترين جرائم از جمله سرقت دست بزند.

18-    قمار باعث مي شود قمار باز از فرط استيصال و جبران باخت به جرائم مالي از جمله سرقت رو آورد.

19-    مسائل جنسي نظير داشتن رفيقه- ارتباط با دختران- عشق و عاشقي و ارتباط با محيط هاي فاسد در زندگي سارقين و كشش آنها به انحراف نقش موثر و قابل توجهي دارد.

20-    مال خرها نقش عمده اي در سرقت دارند آنها در واقع در يكي از مراحل سرقت كه فروش اموال مسروقه است با سارقين همكاري مي كنند و از اين جهت انگيزه اي براي آنان فراهم مي سازند در صورتيكه اگر مال خر نباشند انگيزه سرقت در سارق ممكن است به صفر برسد.

گفتار دوم : پیشگیری و مقابله با سرقت {1}

اقدامات پيشگيرانه به منظور مقابله با سرقت عبارت است از:

 

1-دیوید ایبراهیمسن ،ترجمه دکتر پرویز صانعی ،روانشناسی کیفری ،انتشارات گنج دانش پائیز 1371چاپ دوم ،ص415-444

1-                    تقويت اعتقادات و ايجاد ايمان راستين از اوان كودكي، تا افراد جامعه دروني پاك و وجودي با طراوت داشته باشند چون انديشه هاي ناپاك و كردار ناشايست و خلاف خاص افراد بي ايمان است

2-                    تشكيل مركز علمي و دانشگاهي جرم شناسي و همكاري و ارتباط دائمي با مراجع قضائي و مراكز اجرائي

3-                    طرح مطالب آموزش اجتماعي در كتب درسي دوره هاي راهنمايي و بالاتر و رسانه هاي عمومي به خصوص راديو و تلويزيون

4-                    توجه اساسي و واقعي به مسائل اقتصادي جامعه بويژه توجه به امر تورم و مبارزه با ابهامات در اين زمينه و ايجاد آرامش و احساس امنيت از اين جهت و فقر زدائي و ايجاد تعادل اقتصادي در يك جامعه، برنامه ريزي اقتصادي و اجراي برنامه هاي تهيه و تدارك مايحتاج مردم به نحوي باشد كه فراهم آوردن و تحصيل حداقل ضروريات بدون اشكال صورت گيرد هر فردي از جامعه با توان اقتصادي كه برايش بوجود آورده مي شود. بتواند نيازهاي خانواده‌اش را بدون اشكال تامين سازد و فشاري بر وي وارد نيابد.و به طور خلاصه احساس نياز برآورده نشده وجود نداشته باشد.

5-                    جلب نظر خانواده ها به عواقب و مصائب ناشي از اختلافات خانوادگي به ويژه طلاق ، عدم مراقبت و كنترل فرزندان و ضرورت توجه به امور آنان

6-                    توجه اساسي به امر ورزش و گسترش آن به صورت همه جانبه و سرمايه گذاري گسترده در آن

7-                    پيشگيري از مهاجرت روستائيان به شهرها

8-                    مبارزه جدي با بيكاري كاذب كه ناشي از وجود مشاغلي نظير دستفروشي ، سيگار فروشي ، تكدي گري در جامعه است.

9-                    برنامه ريزي موثر در مورد شناسائي كودكان و زنان بي سرپرست حمايت همه جانبه از آنان

10-                آموزش عمومي در مورد راههاي پيشگيري از سرقت و افزايش مراقبت هاي حفاظتي و ايمني

11-                آموزش طريقه هاي افزايش ضريب حفاظت در مورد هر نوع وسيله و محل

12-                برنامه ريزي و تدوين جزوات آموزشي ويژه هر محلي كه بيشتر در خطر سرقت است و جلب همكاري و ساكنين و مسئولين آنها و ايجاد ارتباط دائمي با بانكها و مغازه ها و شركت هاي غيره

13-                زير نظر داشتن محلهاي عمومي به صورت محسوس و نامحسوس

14-                شناسائي محلهاي ويژه تردد سارقين و زير نظر داشتن آنها

15-                ايجاد ناامني و عدم اطمينان براي سارقين و ايجاد چنين انديشه اي در آنان كه همواره از ارتكاب سرقت نگران باشند.

16-                انتخاب ماموران پليس از بين افرادي كه واقعاً صلاحيت پليس شدن را دارند.

17-                تجهيز پليس به تمام امكانات مدرن و افزايش كارائي پليس از طريق تقويت همه جانبه

18-                مطلع ساختن مردم از نشاني و تلفن هاي پليس جهت اطلاع سرقت به آنان

19-                سرعت عمل در اقدامات تعقيب و شناسائي ساقين براساس اصول موجود علمي

20-                اعمال مجازات مناسب براي هر گروه از سارقين و توجه اساسي به سارقين آزاد شده از زندانها و مراقبت و كنتر آنها به وسيله مراكز ويژه حمايت آنان به طرق مقتضي.

21-                ايجاد اردوگاههاي كار براي زندانيان سارق و به كارگيري آنان در امر راهسازي معدن و ...

22-                الزام كارخانجات و موسسات ساخت وسائط نقليه داخل كشور به استفاده از نقطه نظرات كارشناسي در مورد رعايت نكات ايمني و ضروري براي كاهش زمينه سرقت خود و نظير انتخاب نوع قفلها، چگونگي حَك شماره قطعات بر بدنه و نصب دزدگير و قسمتهاي مختلف و نحوه سيم كشي در قسمتهاي محركه

23-                افزايش تعداد گشتي هاي شبانه پليس در مناطق آلوده به سرقت

24-                خودداري از اعطاء مرخصي و آزادي مشروط و عفو به سارقين سابقه دار

25-                كنترل شديد سارقين بعد از تحمل مجازات و پايان محكوميت از طريق ايجاد اشتغال براي آنان

26-                ايجاد تكليف براي دفاتر اسناد رسمي به منظور احراز اصالت خودرو و اسناد مالكيت قبل از انتقال رسمي يا تنظيم وكالتنامه و ...

27-                تلاش در جهت كشف خودروهاي مسروقه و تعويض پلاك هاي قديمي اتومبيلهاي از سوي نيرو انتظامي در كاهش سرقت موثر است.

28-                اختصاص دادن شعب خاصي از دادگاه ها در رسيدگي به جرم سرقت توسط قوه قضائيه

29-                برخورد قاطع قضائي  با مالخرها  و اوراقچيان متخلفي كه به نحوي با سارقين همكاري دارند.

30-                تشويق نقدي ماموريني كه در امر پيشگيري و كشف اموال مسروقه موفقيت هاي چشمگير دارند.

31-                ترتيب نيروي مشخص و حرفه اي مبارزه با سرقت از سوي پليس

 

بخش سوم: آثار اختلالات روانی در ارتکاب جرم سرقت

     در بين اختلالات رواني مختلف سه تابلوي باليني شامل: اختلال وابستگي به مواد مخدر، اختلال شخصيت ضد اجتماعي1 و اختلال جنون دزدي2، با ارتكاب به سرقت رابطه دارند، رفتار ناسازگارانه سرقت به طور رايج در بين مبتلايان به اين سه اختلال ديده مي شود.

گفتار اول : اختلال وابستگي به مواد مخدر و جرم سرقت

     اختلال مواد، يكي از اختلالات رواني است كه، شامل چهار دسته عمده: سوء مصرف مواد، وابستگي به مواد، ترك مواد و مسموميت به مواد است.

     اختلال وابستگي به مواد، تابلوي باليني است كه، براي افراد معتاد به كار برده مي شود، كه داراي الگويي ناسازگارانه از مصرف مواداند كه به طور قابل توجهي عملكردهاي شخص را تخريب مي كند. نشانه هاي اصلي اختلال وابستگي به مواد شامل: ايجاد تحمل3 نياز به ماده بيشتر براي رسيدن به حالت خوشايند حاصل از مصرف مواد در مصارف بعدي. ظهور علايم ترك - علايم جسمي مثل درد، تهوع، سرگيجه و و علايم رواني مثل گيجي، بيقراري، افسردگي در صورت مصرف نكردن ماده. و موفق نشدن در كناره گيري از ماده و كوشش هاي ناموفق براي ترك و تخريب جدي عملكرد هاي شغلي، اجتماعي و فردي است.

     نتايج بررسي در پژوهشي در اين زمينه نشان مي دهد كه، بين اعتياد يا وابستگي به مواد مخدر و جرايم، ارتباط بسيار بالايي وجود دارد. سرقت نخستين جرم معتادان است، به طوري كه 81 درصد جرايم معتادان و جرايم مالي است و 60 درصد سارقان معتاد هستند{1}

گزارش گروه پزشكي دانشگاه جان هاپكينز ايالات متحده آمريكا، در سال 1971 نشان داد كه، از دوازده هزار معتاد شهر بالتيمور سالانه چندين ميليون دلار اجناس مختلف را از مغازه دزديده اند و پس از فروش آنها به ثلث قيمت، صرف استعمال مواد مخدر كرده اند.البته نوع ماده اي كه يك فرد بدان وابستگي دارد، در نوع جرم ارتكابي مؤثر است، به طوري كه، افراد معتاد به ترياك و مشتقات آن از قبيل هروئين و مرفين بيشتر مرتكب جرايمي مثل سرقت، كلاهبرداري، خيانت در امانت، قاچاق و در زنان خودفروشي مي شوند.

 در حالي كه افرادي كه حشيش مصرف مي كنند در صورت افراط در مصرف، حالت تهاجم و پرخاشگري بروز نموده و منجر به ضرب و جرح و قتل مي شوند يا ماده كوكائين، حالت هيجان به وجود مي آورد و جرايم جنسي و منافي عفت، از اصلي ترين جرايم مرتبط با اين ماده است

گفتار دوم :اختلال شخصيت ضد اجتماعي و جرم سرقت {2}

     اختلال شخصيت ضد اجتماعي يكي از انواع اختلالات شخصيت است كه مشخصه اصلي مبتلايان به آن، داشتن الگوي نافذ بي اعتنايي و تجاوز به حقوق ديگران است كه، ازسن 15 سالگي شروع شده و دوام پيدا مي كند.

     فريبكاري، تكانشي بودن در رفتار، پرخاشگري، نبود احساس مسئوليت، فقدان احساس گناه و پشيماني و بي توجهي به ايمني خود و ديگران، ازجمله رفتارهاي رايج اين بيماران است.

1-دفتر خدمات ماشيني سازمان زندان هاي جمهوري اسلامي ايران (1380)، آمار موجودي زندانيان كل كشور

2- محمدي فرود، حميد (1379) روان شناسي جنايي، جزوه درسي دانشگاه آزاد اسلامي واحد رودهن

     افراد مبتلا به اين اختلال اغلب فاقد احساس هاي معمولي اند و افرادي بي رحم، بدبين و آزارنده و بي ملاحظه نسبت به حقوق و احساس هاي ديگران هستند. دروغگويي، فرار از مدرسه و منزل، دزدي، نزاع، مصرف مواد مخدر، بي مبالاتي جنسي، بيرحمي نسبت به ديگران و بدرفتاري نسبت به همسر و فرزند، ازاتفاقات متداول در زندگي مبتلايان به اين اختلال است.

     مبتلايان به اختلال شخصيت ضد اجتماعي، در واقع؛ بيشترين درگيري را با انواع جرايم دارند و در بين زندانيان سابقه دار بيشترين افراد را به خود اختصاص مي دهند. همانطوري كه اشاره شد ارتكاب سرقت به عنوان يكي از جرايم رايج در بين اين افراد است.

 

 گفتار سوم :جنون دزدي {1}

     جنون دزدي يكي از انواع اختلالات مواظبت تكانه است. اين اختلال به طور خاص با عمل سرقت دزدي، رابطه دارد. خصوصيت اساسي جنون دزدي، ناتواني مكرر شخص براي مقاومت در برابر تكانه دزديدن اشيايي است كه، براي مصرف شخصي، يا ارزش مادي مورد نياز نيست به طوري كه مبتلايان به دزدي معمولا توانايي خريد آنچه را كه دزديده اند دارند و دزدي آنان معمولا بدون طرح ريزي قبلي و مشاركت ديگري رخ مي دهد. مبتلايان معمولا احساس تنش فرآيندي بلافاصله قبل از ارتكاب دزدي و احساس لذت و رضايت و رهايي هنگام ارتكاب دزدي دارندطبق گزارشی جنون دزدي ظاهرا اختلالي نادر است و در حدود 5 درصد از افرادي هستند كه به جرم سرقت از فروشگاهها دستگير مي شوند احتمالا اين اختلال در بين زنان و سارقان از فروشگاه ها شايعتر است.

 

 

1-محمدي فرود، حميد (1381) اعتياد، سبب شناسي و درمان. جزوه درسي دانشگاه آزاد اسلامي واحد رودهن

بخش چهارم : شناخت سیستم های جدید حفاظتی و تاثیر آن در پیشگیری از سرقت

در این بخش به بررسی  چندی از سیستم های حفاظتی جدید و تاثیر استفاده از سیستم  حفاظتی مناسب برای جلو گیری از سرقت. {1}

گفتار اول :انواع سیستم های جدید حفاظتی

1- درب ضد سرقت ساخت ايران

ساخته شده از ورق فولادی يکپارچه داخل درب به منظور افزايش مقاومت در مقابل ضربه و فشار و روکش 16 ميليمتری ام دی اف در هر طرف، به همراه  چهارچوب فولادی ساخته شده از ورق 1.5 ميليمتر، تجهيز شده به قفل کامپيوتری 7 زبانه مرکزی که با چرخش کليد طی سه مرحله 7 زبانه فولادی 16 ميليمتری در سه جهت روبرو، بالا و پائين درب فعال شده وهمچنين تجهيز درب در قسمت لولاها به 3 زبانه ثابت فولادی که خارج نمودن درب را به طور کلی از هرچهار طرف غير ممکن ميسازد، قابل ارائه به صورت يک، يک و نيم و دو لنگه.

2- سيستم هوشمند حفاظت پيرامونی

 متاسفانه تفکری نادرست در بين مديران مرسوم گرديده که نصب دوربينهای مدار بسته را به منظور حفاظت پيرامونی از موثرترين راه کارهای ممکن ميدانند، حال آنکه اگرچه دوربينهای مدار بسته ميتوانند در اماکن کوچک به عنوان سيستمهای نظارتی موثر باشند، ليکن در اماکنی که حفاظت پيرامونی نيازمند نظارت بر محيطی وسيع باشد تکيه بر دوربينهای مدار بسته اشتباهی بسيار غير مسئولانه ميباشد و به اين دليل است که امروزه ممانعت از ورود سارقين از ابتدا به صورت جدی در صدر اولويتهای توليد کنندگان سيستمهای حفاظت فيزيکی قرار گرفته، چرا که بازبينی تصاوير دوربينهای مداربسته پس از انجام اعمال مجرمانه سارقين اغلب مفيد فايد نخواهد بود، حال آنکه با توجه به وسعت پيرامونی اماکنی مانند بنادر، پالايشگاه ها، نيروگاه ها، مراکز نظامی و ديگر اماکن نيازمند به حفاظت وسيع پيرامونی و همچنين مشکلات مربوط به تعدد تصاوير در سيستمهای بازبينی (مانيتورينگ)، متخصصين سيستمهای حفاظت فيزيکی اقدام به طراحی و ساخت سيستمهای جديد و هوشمند حفاظت پيرامونی نموده که کنترل دقيق و بدون اشتباه هر نقطه از اماکن وسيع را با استفاده از سيستم هوشمند خود ميسر ميسازد.

 

1-سایت www.secupro.ir

       عملکرد اين سيستمهای هوشمند پيشرفته حفاظت پيرامونی به نحوی است که پس از نصب، چنانچه به هر دليل شخصی اقدام به لمس يا قطع هر قسمتی از تور بنمايد، ضمن امکان اتصال به سيستم اعلام خطر، دوربينهای مدار بسته و يا حتی اتصال به سيستم آتشباری هوشمند، محل دقيق نفوذ بر روی مانيتور دستگاه مشخص و امکان دقيق و همزمان رهگيری نقطه نفوذ توسط مسئول بازبين امکان پذير ميگردد، ضمن اينکه تعمير و نگهداری آن نيز  بسيار مقرون به صرفه و به سرعت امکان پذير ميباشد.

3- صندوق نسوز وقفل مرد نگهبان

عليرغم کيفيت بسيار مناسب قفلهای الکترونيکی نصب شده بر روی درب تمام صندوقهای نسوز لازم به توضيح است که سارقين امکان بازنمودن يا تخريب قفلها را خواهند داشت، لذا نصب قفل ضد سرقت مرد نگهبان به صورت اضافی بر روی صندوقهای نسوز بزرگ و غير قابل حمل توصيه ميگردد

4- قفل اکسس کنترل

قفل با قابليت اتصال به شبکه نصب اين قفل نياز به کنده کاری درب داشته و ميبايست قفل قبلی از درب خارج گردد و اين قفل به جای قفل اصلی نصب گردد و يا اينکه از ابتدا به عنوان قفل اصلی بر روی درب خام نصب گردد. توضيح اينکه هيچيک از قفلهايي که سارقين به نوعی به آن دسترسی داشته باشند، قفل ضد سرقت نبوده و قابل باز شدن يا تخريب ميباشند.

ساخته شده بر اساس تکنولوژی نانو به منظور حفاظت قفل در برابر تغييرات جوی و امکان نصب آن در انواع شرايط آب و هوايی مجهز به اسکنر حساس تشخيص اثر انگشت مجهز به 12 کليد استاندارد با کاربری آسان به منظور ورود کلمه رمزامکان تجهيز به ال ای دی آبی رنگ به زبان انگليسی جهت نمايش و کنترل آسان وضعيت بدون نياز اتصال به کامپيوتر امکان اتصال به شبکه به منظور کنترل يک و يا تمامی قفلها از طريق کامپيوتر مرکزی

با 4 عدد باطری قلمی به عنوان منبع تغذيه و تقليل جريان مصرفی به منظور ذخيره انرژی به همراه زنگ اخطار مربوط به ضعيف شدن باطری و مجهز به يک خروجی 6 ولت اضطراری ذخيره 300 اثر انگشت همچنين 3 اثر انگشت برای هر نفر به همراه امکان تعريف اثر انگشت مدير، افراد مجاز و ميهمان

قطع دسترسی به مدت 2 دقيقه در صورت وارد نمودن اثر انگشت و کلمه رمز نادرست

امکان ثبت و رهگيری افراد مجاز به دسترسی با نام و مشخصات و همچنين امکان حذف افراد به صورت موردی استفاده قفل از طريق اثر انگشت و رمز به تنهايی و يا با يکديگر

 

5- قفل ويژه هوشمند و ضد سرقت(SECUPRO){1}

برخلاف ديگر قفلهای موجود در دنيا، نيازی به جاسازی در داخل درب نداشته لذا موجب تضعيف محل نصب قفل نميگردد و در نتيجه تخريب درب از محل نصب قفل به هيچ وجه برای سارقين امکان پذير نميباشد.

برخلاف اغلب قفلهای موجود در دنيا، ميتواند بر روی انواع درب و به هر ضخامت و يا ساخته شده از هر نوع مواد حتی دربهای شيشه ای و نيز در هر قسمت از درب نصب گردد، لذا علاوه بر امکان نصب آن بر روی دربهای نو بدون نياز به کنده کاری، به عنوان تنها قفل حفاظتی و امنيتی مورد نياز، محدوديتی نيز به منظور نصب بر روی دربهای قديمی و دارای انواع قفل مکانيکی ايجاد نمي نمايد، لذا ميتوان بدون نياز به هرگونه تغيير درترکيب محل نصب قفلهای قبلی از اين قفل نيز به منظور ايجاد حفاظت و امنيت کامل استفاده نمود.

 

برخلاف ديگر قفلهای موجود در دنيا، پشت درب ورودی، در داخل ساختمان نصب و فقط با کنترل هوشمند خود باز ميگردد، در نتيجه به هيج وجه قابل رويت، دسترسی، دستکاری تخريب و نفوذ توسط سارقين نميباشد.

 

با اتصال به خط تلفن نيز قابل کنترل بوده و ديگر نيازی به حضوردر محل به منظور باز و بسته نمودن درب نخواهد بود لذا ميتوانيد از ريسک سپردن کليد به افراد مختلف يا مفقود شدن آن جلوگيری نماييد.

 

در صورت گم کردن کنترل از راه دور، تنها راه ورود به داخل ساختمان از طريق کنترل تلفنی آن و يا ديگر نقاط ممکن، چون پنجره ها و يا دربهای ديگر که به همين منظور پيش بينی گرديده اند ميباشد و درصورت عدم تجهيز به کنترل تلفنی و يا عدم امکان دسترسی به داخل ساختمان از طرق ديگر، تنها راه ممکن شکستن درب بوده که در صورت استفاده از دربهاي ويژه و استاندارد ضد سرقت که مجهز به لايه های ضخيم فلزی ميباشند، تنها راه ورود به ساختمان بريدن درب با آتش ميباشد، لذا سارقين نيز به هيچ وجه امکان ورود به ساختمان را نخواهند داشت.

 

1-مجرایی

گفتار دوم :تاثیر استفاده از سیستم های حفاظتی جدید در سرقت

امروزه با پيشرفت دانش بشری، استفاده از تکنولوژی روز دنيا به منظور حفاظت و امنيت فيزيکی يکی از دغدغه های اصلی انسان در جوامع درحال توسعه و توسعه يافته تلقی ميگردد، ليکن متاسفانه همان تکنولوژی به نوعی ديگر در خدمت سارقين قرار گرفته و خنثی سازی تمهيدات حفاظتی و امنيتی را به گونه ای غيرقابل تصور امکان پذير ميسازد و اين دسته از توليد کنندگان را هميشه و در همه حال ملزم به توليد ابزارها و تجهيزات جديد و پيشرفته تری بمنظور ممانعت از نفوذ سارقين به داخل اماکن تحت حفاظت توسط توليدات آنها می نمايد، لذا اعتماد و تکيه بر ابزارها و تجهيزات ضد سرقت قديمی چون انواع قفلهای کليدی، کارتی، رمزی و يا لمسی، ريسکی غير قابل قبول و جايگزينی آن با تجهيزات امنيتی و حفاظتی کارآمد و به روز شده از بايدهای غير قابل انکار در دفاع از حرز منزل، محل کار و ديگر موارد مورد لزوم جهت حفاظت تلقی می گردد.

لازم است که بدانيم سارقين، ابتدا مبادرت به ورود از طريق دستکاری و يا تخريب قفل يا مجموعه قفلهای نصب شده بر روی حفاظها و يا دربهای ورودی مينمايند و نه شکستن يا بريدن حفاظ يا درب ورودی پس به اين دليل حتی نصب حفاظهای فلزی، دربهای آکاردئونی دربهای ضد سرقت و يا حتی نصب دوربينهای مدار بسته يا آژير دزدگير نيز به جز تاثير روانی کاذب مبتنی بر ايجاد حس امنيت، تغيير چندان ديگری در کاهش زمان تخريب و باز نمودن قفلهای نصب شده بر روی درب انجام نخواهد .

با این حال استفاده از سیستم های جدید حفاظتی جدید ومدرن می توان در جلوگیری از بسیاری سرقت ها توسط سارقین غیر حرفه ای و غیر متخصص  موثر واقع شود و می تواند به عنوان سدی زمان بر و مشکل که عبور ازآن ها برای سارقین حر فه ای نیز دلهره آ ور می باشد عمل کند .

 

بخش پنجم :تاثیر تیپ شناسی در شناخت سارقین

حقیقت این است که هر فرد آدمی شخصیتی است منحصر به فرد و بی مانند و معرفی کامل و دقیق او در صورتی میسر است که یک عمر با او به سر برند و گفتار و رفتار او پیوسته مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد و این امر غیر ممکن است و به فرض این که ممکن باشد از نظر علمی چندان ارزش ندارد زیرا شناختن یک فرد هر قدر هم دقیق و کامل باشد علم را که با اصول و قوانین کلی سروکار دارد تشکیل نمی دهد ولی نمی توان مطالعات و تحقیقات دانشمندانی که اکثریت آن مبتنی بر روش های علمی است را نادیده گرفت و همه آن را به طور کلی رد کرد .

 

گفتار اول :تعریف تیپ شناسی {1}

     الف :تیپ شناسی چیست؟

1)دانشمندان در لزوم طبقه بندی شخصیت ها اتفاق نظر دارند زیرا این عمل موجب تسهیل تحقیق و کلیت یافتن «یعنی جنبه علمی پیدا کردن معلومات به دست آمده »می شود.

 2)تیپ از کلمه  یونانی توپوس به معنای نقش و اثر گرفته شده است ودر اصطلاح به معنای مجموعه ای از صفات و خصوصیات که معمولا هم بدنی هستند و هم روانی و سبب تمایز میان انسان ها می شود است.

3)تیپ بیشتر مفهومی انتزاعی است یعنی صفات و ویژگی هایی را که دانشمندان دیده اند گروهی از آدمیان در آن اشتراک دارند جدا کرده و در این قالب لفظی جای داده اند .از آن پس افرادی که واجد آن صفات هستند قطع نظر از اختلافاتشان عنوان آن تیپ را پیدا می کنند.

 4)دانشمندان معمولا طبقه بندی تیپ ها را معمولا به دو طریق انجام داده  و می دهند:

  دسته اول کسانی که از ویژگی های جسمی پی به خصوصیات روانی میبرند.

  دسته دوم:کسانی که صفات روانی را مدنظر قرار داده و بر مبنای آن تیپ ها  را طبقه بندی می کنند.

گفتار دوم :چندی از طبقه بندی های معروف در تیپ شناسی

طبقه بندی کرچمر:{2 }

روانپزشک آلمانی با استفاده از نظریات دانشمندان گذشته به خصوص از نظریات کرپلن ،برای طبقه یبندی شخصیت ها یا به تعبیر دیگر تعیین تیپ های شخصیت سه اصل زیر را مبنای کار خود قرار داد:

1)میان شکل بدن و صفات اصلی روانی همبستگی مثبت وجود دارد

2)سلامت و ناسلامتی روانی

3)صفات اصلی  شخصیت همان هایی هستند که به صورت شدت یافته در  روان پریشی «شورافسردگی»و روان پریشی «پریشانی شخصیت»(شیزو فرنی)ملاحظه میشوند.

 

1-ریموندکسن ،ترجمه مرحوم استادکی نیا ،جرم شناسی نظری ،ناشر مجمع علمی مجد چاپ اول،1374ص210-216

2-مرحوم دکتر کی نیا ،مبانی جرم شناسی ،انتشارات دانشگاه تهران مهر 1373،ص531-532

سه دسته اصلی بدنی طبقه بندی کرچمر:

1)فربه تنان

هنگامی که به میان سالی می رسند دارای قدی متوسط هستند سر وسینه و شکم آن ها نسبت به سلیر اعضای بدنشان رشد بیشتری دارد.صورتی پهن گردنی کوتاه و کلفت و مخصوصا شکمی بر امده دارند معمولا چاق هستند و رشد آن ها از پهنا است.پوست بدنشان متمایل به سرخی است موی سرشان نرم و مستعد برای ریختن ات سلسله اعصاب سمپاتیک ان ها به شدت عمل می کند این دسته استعداد مخصوصی برای بیماری های رماتیسم مزمن تصلب شراین سنگ کلیه و مرض قند دارند .

 

ویژگی های روانی این دسته:از نظر اخلاقی خوش برخورد اجتماعی خوش خوراک خوش گذران و بذله گو هستند بسیار فعال هستند خوش بین هستند از نظر عقلی نسبت به اصول کلی و منطقی بیگانه هستند ظاهر و باطنشان یکی است کینه در دل نگاه نمی دارند زود به اشخاص و افراد دل می بندند و زود هم دل می کنند .

2)لاغر اندامان

لاغر اندامان :برعکس فربه تنان لاغر و باریک اندام و در رشدشاه عمودی هستند قفسه سیته آن ها باریک و مسطح است دارای استخوان های برجسته هستند و دنده های آن ها از زیر پوست نمایان است.شکمی فرو رفته صورتی لاغر و دست و پایی دراز دارند .سلسله اعصاب پارا سمپاتیک آن ها برجسته و شدت عمل دارد.مستعد برای بیماری های مثل سل سینه زخم اثنی عشر و احیانا سر درد هستند.

لاغر اندامان از نظر روانی:دیر جوش گوشه گیر خیال باف آرزو پرور ،سخنانشان پرکنایه و نیش دار است کمتر به عالم خارج توجه دارند بیشتر در خود فرو می روند گاهی خودشان را شاد نشان میس دهند و گویی از جمع بودن و معاشرت با دیگران لذت میبرند ولی واقعا غیر از این است.از نظر عقلانی اهل دلیل و منطق هستنذ در عقاید خود تعصب نشان می دهند از نظر فعالیت علمی تزلزل نا پذیر هستند.

3)سخت پیکر

سخت پیکران:از نظر بدنی استخوان بندی محکم و عضانی سینه ای فراخ و قامتی نسبتا بلند .

 

از نظر روانی:دارای فعایت بدنی فراونا و علاقه مندی به ورزش و کوهپیمایی و شرکت در مسابقه ها و پیروزی در آن ها حادثه جو و نترس و پرخاشگر و زوذ گو برتری طلب.غیر حساس نسبتا خونسرد اهل شوخی و بذله گو.

تقسیم بندی لومبروزو درمورد مجرمین{1} :  

1) مجرمین عادی یا حرفه ای : این گروه هیچ نقصی در حین تولد ندارند و عاملی که باعث ارتکاب جرم از سوی اینها میشود جامعه است ،اینها دست به تبهکاری می زنند و دائما تکرار میکنند و این برای آن ها عادت شده  در نتیجه حرفه ای میشوند .این گروه مدت قابل توجهی از عمرشان را در زندان هستند .

                                  «...اینها در دانشگاه زندان آموزش می بینند ...»

2) مجرمان اتفاقی : این گروه ذاتا میل به بدی ،جرم و خلاف ندارند . شرایط و اوضاع و احوال خاص، اینها را وادار به ارتکاب جرم می کند .

اینها از لحاظ اخلاقی آدم های ضعیفی هستند و یک عامل خارجی ضعیف این دسته را   به سمت جرم می کشاند.

3) مجرمان احساسی و هیجانی : اینها افرادی هستند که در واکنش به ناموس ، عشق ، وطن و...  اغلب با واکنش های هیجانی اقدام به انجام یکسری اعمال می کنند . این گروه آدم های زود رنج و پر توقع هستند مردانی هستند با قیافه متبوع و چشمانی با حالت و آثاری از جنایت در چهره ندارند بلکه بخاطر مسائلی از قبیل عشق ، وطن ، ناموس عمل مجرمانه انجام می دهند .

4) مجرمان ضعیف و سست عنصر : اینها ذاتا افرادی هستند که زود منحرف می شوند و بنیان شخصیتی قویی ندارند و خوب و  بد را تشخیص نمی دهند . اینها شبیه مجرمان بالفطره هستند اما اگر آنها دارای سرشتی خطا کار باشند  اینها تحت اثر تحقیقات محیطی زود مرتکب جرم میشوند.

5) مجرمان دیوانه و کم عقل: این گروه چون کم عقل و ناقص العقل هستند ، بازیچه و ابزار دست دیگران می شوند و به این خاطر جرم انجام می دهند.

6)مجرمان بالفطره:(criminal born)   یا جانی زاده ، اینها افرادی هستند که یکسری خصلت های فیزیکی و جسمی و دارای تمایلات خاص بوده و سرشت آنها طوری است که جرم و تبهکاری از آنها سر میزند

1-دکتر ایرج گلدوزیان ،بایسته های حقوق عمومی ،نشر میزان چاپ پانزدهم 1386ص57-59

گفتار سوم :انتقاد از تیپ شناسی و تاثیر ان در سر قت {1}

 بر تیپ شناسی یا گروه  بندی شخصیها چه  بر آنها که مبتنی بر شکل ظاهر بدن یا اعمال حیاتی هستند و چه بر آنها که مستقیما بر پایه خصایص و صفات روانی قرار دارند _اشکالاتی وارد کرده اند:

1).تیپ شناسی لمبروزو، که افراد جنایتکار را از روی شکل ظاهر بعضی از قسمت های بدن از افراد سالم بهنجار جدا می کند ،و گروه بندی های مشابهی که شکل سر و وضع قیافه و شکل بینی یا پیشانی و نوع چشم ها و تنگی و فراخی سینه را مبنای عمل قرار می دهند و از این صفات صوری حکم به سیرت اشخاص می کنند ، گفته شده است که هیچ کدام قابل اعتماد نیستند.

2)تیپ شناسی یا گروه بندی های جدی تری هم که مبتنی بر مطالعات دقیق روان پزشکی و روان درمانی هستند ،مانند تیپ شناسی های کرچمر و شلدن و همینس و ویرسما ،نیز کاملا از انتقاد برکنار نیستند و نمی توانند شخصیت افراد را به وجه دقیق و کامل بشناسانند .زیرا همه مردمان را در چند طبقه یا زیر عنوان چند نمونه یا تیپ محدود جای دادن ،سبب می شود که صفات نسبتا مهم دیگری که در هر تیپ میان افراد کثیری از آن تیپ مشترک هستند مورد غفلت قرار گیرند.بنابر این کافی نیست گفته شود فلان شخص در گروه فربه تنان یا ویسروتونیا ها یا تند کاران یا برون گرایان است.زیرا او علاوه بر این خصلت برجسته دارای صفات و خصیصه های دیگری است که او را از بسیاری از افراد ان تیپ یا طبقه ممتاز می سازد

3)گذشته از این ،شکل ظاهر بدن که پایه و اساس برخی از مهم ترین تیپ شناسی ها قرار گرفته ، ممکن است با رژیم غذایی و یا وسایل دیگر تغییر کند مثلا کسی که در زمره فربه تنان یا آندرو مورف ها بوده لاغر اندام یا آکتومورف شود ، در این جا این سوال پیش می آید که آیا این فرد ازنظر صفات روانی و به طور کلی از نظر شخصیت دگرگونی حاصل کرده است؟

4)انتقاد دیگری که میتوان کرد این است که به فرض این که برای رفع عیب تعداد کم تیپ ها، برشماره های تیپ های اصلی بیفزایند باز جای ایرادی باقی خواهد ماند ،زیرا افرا آدمی علاوه بر صفات و خصلت های فلان تیپ یا طبقه معین ،کم و بیش دارای پاره ای صفات اختصاصی بعضی صفات دیگر نیز هستند و از این رو معرفت کافی به شخصیت هیچ کس میسر نخواهد بود مگر این که آن صفات و خصایص نیز در نظر گرفته شوند

 

1-تقریرات دکتر محمد باهری ومیرزا علی اکبر خان داور ،نگرشی بر حقوق جزای عمومی ،انتشارات مجد چاپ اول 1380ص514-524

به طور کلی می توا ن گفت تیپ شناسی به عنوان علمی با اصول پایدار نمی تواند باشد زیرا شناخت سارقین به طور دقیق  با این روش مستلزم  زندگی چند ساله ویا بررسی انها درمدت های طولانی می باشد که این کار عملا ممکن نخواهد بود و کاری بسیار دشوار است وروشی متقن ودقیق به دست مانمی دهد .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نتیجه

از این تحقیق مختصر که با توجه به اهمیت ویژه سرقت که از جرائم مخل نظم وحقوق عمومی محسوب می شود و تضمین سلامت جامعه راجع به آن به تدابیر پیشگیرانه را می طلبد ونتایج ذیل قابل استحصال است .

1-پیچیدگی روابط اجتماعی و وجود رابطه اجتناب ناپذیر در زندگی شهروندان سرقت نه تنها شخص مال باخته بلکه به موازات آن امنیت جامعه را متزلزل می کند و انگیزه کارو تلاش وسرمایه گذاری را ازبین می برد .

2-امروزه شبکه هایی از سرقت و سارقان وجود دارد که به لحاظ موضوع یا شیوه اجرایی وتخصص سارقان به طبقه های مختلف دسته بندی می شوند مانند سرقت مسلحانه سرقت همراه آزار واذیت،سرقت اتومبیل ،جیب بری ،و...

3-بدون تردید عوامل اقتصادی ،عوامل اجتماعی ،قضایی و عوامل روانی مانند اعتیاد و اختلال خصیت و...از عوامل مهمه در ارتکاب جرم سرقت می باشد.

4- عامل های شخصی وشخصیتی نیز در وقوع سرقت موثر است وراحت طلبی وبه دست آوردن درآمدهای کلان با زحمتی اندک در زمانی کوتاه و علاقه به دست اوردن چیزهایی که دیگران دارند نیز نمونه هایی از این قبیل اند .

5- تیپ شناسی سارقین نیز به این دلیل که هر فرد آدمی شخصیتی است منحصر به فرد و بی مانند و معرفی کامل و دقیق او در صورتی میسر است که یک عمر با او به سر برند و گفتار و رفتار او پیوسته مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد و این امر غیر ممکن است و به فرض این که ممکن باشد از نظر علمی چندان ارزش ندارد زیرا شناختن یک فرد هر قدر هم دقیق و کامل باشد علم را که با اصول و قوانین کلی سروکار دارد تشکیل نمی دهد ولی نمی توان مطالعات و تحقیقات دانشمندانی که اکثریت آن مبتنی بر روش های علمی است را نادیده گرفت و همه آن را به طور کلی رد کرد .

6- اشنایی با سیستم های جدید حفاظتی نیز می تواند در پیشگیری از این جرم و انجام اقدامات امنیتی مناسب برای حفاظت از اموال خاص مفید باشد .

 

 

فهرست منابع

1-    ریموندکسن ،ترجمه مرحوم استادکی نیا ،جرم شناسی نظری ،ناشر مجمع علمی مجد چاپ اول،1374ص210-216

2-    مرحوم دکتر کی نیا ،مبانی جرم شناسی ،انتشارات دانشگاه تهران مهر 1373،ص531-532

3-    دکتر ایرج گلدوزیان ،بایسته های حقوق عمومی ،نشر میزان چاپ پانزدهم 1386ص57-59

4-    حسین میرمحمد صادقی ،جرائم علیه اموال ومالکیت ،نشر میزان ،چاپ 24،ص303-315

5-    دکتر ایرج گلدوزیان ،حقوق جزا ی اختصاصی موسسه انتشارات وچاپ دانشگاه تهران چاپ چهاردهم،ص454-510

6-    دکتر محمد حسین فرجاد ،آسیب شناسی اجتماعی وجامعه شناسی انحرافات،نشر کوکب ،1375

7-    دیوید ایبراهیمسن ،ترجمه دکتر پرویز صانعی ،روانشناسی کیفری ،انتشارات گنج دانش پائیز 1371چاپ دوم ،ص415-444

8-  تقریرات دکتر محمد باهری ومیرزا علی اکبر خان داور ،نگرشی بر حقوق جزای عمومی ،انتشارات مجد چاپ اول 1380ص514-524

9-    نشریه تخصصی ماوی داخلی قوه قضاییه،ناشر معونت آموزش قوه قضاییه؛ ش668سه شنبه مهر 1388

10-                       نشریه ماوی داخلی قوه قضاییه، ناشر معونت آموزش قوه قضاییه ،ش669یکشنبه 15مهر 1386

11-                        حقوق کیفری اختصاصی ابراهیم پاد دانشگاه تهران 1348

12-                       محمدي فرود، حميد (1381) اعتياد، سبب شناسي و درمان. جزوه درسي دانشگاه آزاد اسلامي واحد رودهن

13-                       سایت www.secupro.ir

 محمد حسین دلاوری دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق

 

1390/2/22
پر بازدید
1390/3/13: حدود صلاحیت دیوان عدالت اداری در رسیدگی به اقدامات تملکی دستگاه های اجرایی
1390/2/24: استنکاف نسبت به رأی دیوان عدالت اداری
1390/2/24: اعاده دادرسی در دیوان عدالت اداری
1390/3/9: خروج آثار ثبت‌شده از فهرست آثار ملی
آخرین مطالب
1390/3/13: حدود صلاحیت دیوان عدالت اداری در رسیدگی به اقدامات تملکی دستگاه های اجرایی
1390/3/9: خروج آثار ثبت‌شده از فهرست آثار ملی
1390/2/24: استنکاف نسبت به رأی دیوان عدالت اداری
1390/2/24: اعاده دادرسی در دیوان عدالت اداری
ردیفنظر
1 catmete [1400/7/20]
gabapentin withdrawal
پست الکترونیکی: catmete@abdiell.xyz
2 prednisolone and blood pressure [1400/7/14]
Cialis Vendita Generico
پست الکترونیکی: jabtebavy@swmail.xyz
وب سایت: https://prednisonebuyon.com/
3 z pack azithromycin [1400/6/29]
Original Cialis
پست الکترونیکی: sheathe@sufmail.xyz
وب سایت: http://buyzithromaxinf.com/

نام
پست الکترونیکی
وب سایت
متن
کد امنیتیکد
تکرار کد امنیتی حساس به حروف کوچک و بزرگ
مطالب مهم

قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری در نظم حقوقی کنونی

            مولف : محمدرضا دلاوری (قاضی دیوان عدالت اداری)

 

مسئولیت مدنی ناشی از افشای اسرار پزشگی در حقوق ایران و حقوق کامن لا

              مولف: محمد حسین دلاوری

سخن برگزیده
اگر بر ناتوان خشمگين شدی دليل بر اين است که قوی نيستی. ولتر
شعر
ر چهره گل نسیم نوروز خوش است
در صحن چمن روی دل‌افروز خوش است
از دی که گذشت هر چه گویی خوش نیست
خوش باش و ز دی مگو که امروز خوش است
خيام
حدیث
کسی که هوش و خرد دارد، فقير و محتاج نمی شود. - حضرت علی (ع)
دمی با حافظ
حافظ به خود نپوشید این خرقه می آلود

ای شیخ پاکدامن معذور دار ما را
کنتور
امروز:
    بازدید: 394
    صفحات مرور شده: 407
روز گذشته:
    بازدید: 764
    صفحات مرور شده: 782
جمع کل:
    بازدید: 7203852
    صفحات مرور شده: 22762359