پیوندها
» مركز آموزش و پژوهش هاي توسعه و آينده نگري قم
» متون سياسي
» همايش و جشنواره استاني نظام پيشنهادها
» انجمن علوم سياسي ايران
» موسسه مطالعات و پژوهش هاي سياسي
» سياست و پژوهش
» دكتر مهدي مطهر نيا
» دكتر مقصود رنجبر
» دكتر مجتبي مقصودي
» بانک اطلاعات نشریات کشور
» پژوهشکده اطلاعات و مدارک علمی ایران
» پایگاه SID - جهاد دانشگاهی
» ایران پژوهش
» زبان انگلیسی سرایان
» جامعه مترجمان رسمی ایران
» دکتر داود فیرحی
» دکتر نجف لک زایی
» علمی کاربردی استانداری قم
» گردونه(دانشجویان ارشد مجازی دانشگاه تهران)
» فدراسيون گلف
جستجو
 فارسی :: انگلیسی
زندگي سراسر حل مسئله است
صفحه اول  >> مقالات >>
سیاست روز :: سایت شخصی دکتر رضا دلاوری | مایکل اوکشات
مایکل اوکشات
موضوع: سياسي

مایکل اوکشات (Michael Oakeshott) در 11 دسامبر 1901 در شفیلد انگلستان متولد شد. پدرش کارمند دولت و از اعضای سرشناس گرایش سوسیالیستی معتدل بود که در سال 1884 در انگلستان تشکیل شد و در واقع پایه حزب کارگر محسوب می‌شود. تحصیلات ابتدایی خود را از سال 1912 تا 1920 در مدرسه جرج هارپن دن گذراند، او 1920 برای تحصیل در رشته تاریخ وارد کمبریج شد؛ دوره;ای که آغاز شکوفایی او بود. بسیاری از استادان بزرگ کمبریج او را ستودند. او موفق شد مدرک فوق لیسانس خود را در 1923 در رشته تاریخ از کمبریج بگیرد و پس از مدتی به عنوان یک مورخ در این دانشگاه استخدام شود.

او همواره منتقد بسیاری از مورخان بزرگ کمبریجی بود. از جمله این افراد ای. اچ. کار، مورخ اتحاد جماهیر شوروی بود. اوکشات مدعی آن بود که او دیدگاههای طرفداران بلشویک را پذیرفته است. اوکشات از مخالفان مارکسیسم و سوسیالیسم بود. این مخالفت او در سخنرانی اش در دهه 1930 نیز جلوه گر است.

در پی جنگ جهانی دوم، اوکشات در سال 1941 به ارتش بریتانیا پیوست. اوکشات پس از جنگ، بارها رهبری سیاسی بریتانیا را زیر سوال برد و جدلهای بسیاری را برانگیخت. برخی بر این باورند که او در این موضع به سمت سوسیالیسم گراییده است. در 1945 پس از برقراری صلح به کمبریج بازگشت، اما دوسال بیشتر آنجا نماند. در 1947 به آکسفورد رفت و نزدیک به یکسال آنجا تدریس کرد. پس از آن وارد مدرسه اقتصادی لندن شد و از 1950 تا زمان بازنشستگی در 1969 به تدریس علوم سیاسی مشغول شد. او درجه فوق لیسانس تاریخ افکار سیاسی را در این مدرسه پایه گذاری کرد و تا 70 سالگی ریاست این کرسی را برعهده داشت.

اوکشات پس از آنکه بازنشسته شد، برای ادامه زندگی یک کلبه روستایی را برگزید؛ تصمیمی که به روحیات، افکار و ایده;های او در مخالفت با زندگی مدرن باز می‌گشت. او سرانجام در 19 دسامبر 1990 در خانه روستایی خویش درگذشت.

آثار اوکشات

اوکشات، آثار بسیاری را نوشت. آثار او را در نثر انگلیسی بیهمتا میدانند. روش کار اوکشات در نویسندگی، بر مقاله نویسی متمرکز است. آثار او، هر یک مشتمل بر چندین مقاله است که حول موضوعی واحد اشتراک می;یابند. برخی این روش او را برگرفته از اندیشه;های خاصش می&;دانند که میکوشید از تئوری پردازی های دورودراز و افتادن به دام انتزاعات اجتناب کند. آثار او به;صورت ممتد و سریع چاپ نشد، چراکه اصراری برای انتشارشان نداشت.

اولین کار اوکشات، ;تاریخ چیست؟ بود. این اثر پس از مرگ اوکشات در سال 2004 انتشار یافت. این کار در واقع، انعکاسی از مطالعات تاریخی او بود. نخستین کتاب اوکشات در 1933 در حالی که بیش از 30;سال نداشت به چاپ رسید و مایه شهرت او شد: تجربه و شیوههای آن. این کتاب در زمینه فلسفه عمومی و متافیزیک است و رد پای افکار متفکرانی چون هگل، برادلی، پلاتو و اسپینوزا را می;توان در آن یافت.

روش اوکشات در این کتاب، تمییز فلسفه، از شیوههای گوناگون تجربه است. شیوه های گوناگونی که اوکشات در کتاب خود برشمرده است عبارتند از: تاریخ، علم و عمل. همه آثار اوکشات جدلی نبود. مثلا در اثری با عنوان ;آوای شعر در گفتوگوی بشر به این نتیجه میرسد که باید تجربه هنری را به فهرست روشهای تجربه که قبلا آنها را در قالب تاریخ، علم و عمل برشمرده بود، اضافه کند. این اثر در سال 1959 به چاپ رسید.

هابز و اجتماع مدنی;کتابی است با چندین مقاله درباره هابز که در 1979 چاپ شد. اوکشات از هواخواهان توماس هابز بود. او لویاتان; هابز را که خود آن را ویراستاری کرده است (1996)، ;بزرگ;ترین و احتمالا یگانه شاهکار فلسفه سیاسی می;داند که به زبان انگلیسی نوشته شده است از نظر او هابز، یک عقلانیت;گراست؛ اما نه از آن نوعی که او درعقلانیتگرایی در سیاست توصیف کرده است.

از دیدگاه اوکشات، هابز یک عقلانیتگرای فلسفی است تا یک عقلانیت;گرای سیاسی. هابز، اگرچه ممکن است که در برخی از مولفه های جهانبینی ماتریالیستی و مکانیکی با برخی بنیانگذاران حقیقی علوم اجتماعی سهیم باشد، اما تعبیر مکانیکی وی از جهان، نتیجه محدودی است از یک تصور فلسفی از جهان و نه با هدف توجیه فلسفی.
 

1391/3/13
پر بازدید
1391/3/15: مارسل موس
1391/3/12: تیون ون دایک
1391/5/10: نوربرت الياس Norbert Elias
1391/4/18: کلود لوفور(1924-2010)
1391/3/18: معرفی و ارزیابی کتاب/روش شناسی علوم سیاسی
آخرین مطالب
1397/11/21: انسان بي نقص
1397/11/21: درس‌گفتارهای عدالت همراه با مایکل سندل
1397/10/3: مغالطه‌هاي پر كاربرد
1397/10/1: هرتزوگ نوشته سال بلو
1397/10/1: رولشتاین اثر سال بلو
بدون نظر

نام
پست الکترونیکی
وب سایت
متن
کد امنیتیکد
تکرار کد امنیتی حساس به حروف کوچک و بزرگ
مطالب مهم

قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری در نظم حقوقی کنونی

            مولف : محمدرضا دلاوری (قاضی دیوان عدالت اداری)

 

مسئولیت مدنی ناشی از افشای اسرار پزشگی در حقوق ایران و حقوق کامن لا

              مولف: محمد حسین دلاوری

سخن برگزیده
ارزش انسان، به اهميتی است که برای وقت خود قائل است. (آلبرت هوبار)
شعر
ماییم و می و مطرب و این کنج خراب
جان و دل و جام و جامه پر درد شراب
فارغ ز امید رحمت و بیم عذاب
آزاد ز خاک و باد و از آتش و آب
خيام
حدیث
هر که میانه روی پیشه سازد گرفتار فقر نشود . - امام علی(ع)
دمی با حافظ
دل و دینم شد و دلبر به ملامت برخاست

گفت با ما منشین کز تو سلامت برخاست

که شنیدی که در این بزم دمی خوش بنشست

که نه در آخر صحبت به ندامت برخاست
کنتور
امروز:
    بازدید: 316
    صفحات مرور شده: 359
روز گذشته:
    بازدید: 402
    صفحات مرور شده: 424
جمع کل:
    بازدید: 7134713
    صفحات مرور شده: 22678671